Jdi na obsah Jdi na menu
 


Coerver Coaching - tréninková metoda už i v Čechách

19. 6. 2013

METODA VÝCHOVY FOTBALISTŮ

Jaké je vlastně poslání dnešních trenérů? Vychovávat budoucí fotbalisty, to je jasné, ale otázkou je jak? Mají kluky vychovávat jako individuality nebo týmové hráče? Osobně dávám přednost týmové práci, ale přesto mi to nedalo a opět jsem využil bezednou studnici informací, kterou nabízí internet, a přiznám se, nestačil jsem koukat. Zajímala mě odpověď na otázku, jak vychovávat individuality, protože ono se to velmi snadno řekne, ale jen říci přece nestačí.
Nevím, jestli to je návod, ale určitá metoda existuje. Je to vyhlášený tréninkový program COERVER COACHING. A protože se zajímám především o mladé fotbalisty, je program vytvořen i pro ně. Takže nějaký způsob výchovy jsem našel, ale moje pátrání šlo ještě trochu dál a protože si říkám, že nejvíce napoví živé obrázky, šel jsem na YOU TUBE. A řeknu vám, byl jsem hodně překvapený, co vše jsem našel. Shlédl jsem nějaké základní kroky výuky a pak záběry velmi slavných fotbalistů dnešní doby a světe div se, oni to předvádějí v praxi!!!
Co je to tedy za metodu?
Ve světě ho praktikují trenéři mládeže předních evropských velkoklubů, jako jsou například Real Madrid, Manchester United či Bayern Mnichov. Coerver Coaching, vyhlášený tréninkový program, specializující se na výchovu a individuální rozvoj mladých fotbalistů.
Program, který už od roku 1984 rozvíjejí společně Alf Galustian a legenda Chelsea Charlie Cook, se ve spolupráci s certifikovanými trenéry zaměřuje především na výchovu a individuální rozvoj mladých hráčů. Aplikovat však jde i mezi dospělými. Coerver se při tréninku opírá o vlastní šestistupňovou pyramidu - nejprve dokonalá technika a ovládnutí míče, pak důraz na první dotyk s míčem a přesnou přihrávku, schopnost poradit si v situaci jeden na jednoho, dva na dva, tři na tři atd., rychlost na hřišti s míčem i bez něj, zakončení i střelba a také týmová hra.
Coerver respektuje individuální potřeby i schopnosti každého jednotlivce. Zábava, ale přitom také náročná příprava v soutěživé formě přizpůsobená věku každého hráče - to je motto všech tréninkových jednotek, které jsou využívány předními evropskými velkokluby nebo v Austrálii, Japonsku a USA.
Výhled pro budoucnost
Dočetl jsem se, že tento tréninkový program již dorazil i do České republiky (informace o tom byla vydána 21.3.2013). Provádějí se semináře i výukové programy pro trenéry, v prodeji jsou výukové DVD s touto metodou. Možná pro začátek by bylo dobré podívat se okolo, protože jsou kolem nás kluby, kteří již také Coerver Coaching zavádějí do praxe (např. Táborsko, Plzeň, Ružomberok, Prievidza, Trnava).
Slovo na závěr
Dalo by se říci, že se objevil možný směr (který existuje 20let) s možností výuky míčovému umění. Teď zbývá najít způsob jak jej zavést do praxe.
Osobně si myslím, že je to docela dost možností, jak tuto možnost zavést i v našem klubu a místo řečí o výchově individualit, začít doopravdy vychovávat hráčské individuality!!! Máme přece všichni společný zájem - posouvat tu naši bárku dál, vstříc velkým rybníkům a světovým vodám.